Nutricia Medical Shop0 800 50 17 85facebook

Ентеральне пероральне харчування

Цей термін позначає харчування у вигляді спеціалізованих високобілкових високоенергетичних сумішей, які пацієнт п’є самостійно. За призначення такого харчування, спеціалізована суміш через рот надходить до шлунково-кишкового тракту (ШКТ), де розщеплюється, після чого поживні речовини всмоктуються у кров.

Саме тому харчування називається пероральним (від лат. «per os» – «через рот») чи сіппінговим (від англ. «to sip» – «пити маленькими ковточками»). Обов’язковою умовою для призначення такого виду клінічного харчування є нормальне функціонування ШКТ (шлунково-кишкового тракту) пацієнта та відсутність порушення свідомості та функції ковтання.

Ентеральне пероральне харчування призначається пацієнтам у випадках, якщо вони не отримують адекватної кількості поживних речовин зі свого регулярного раціону чи з якихось причин не можуть споживати достатню кількість їжі. До того ж, одночасно з підвищеними потребами у білку та енергії, люди, що страждають на серйозні захворювання, часто стикаються з рядом негативних симптомів, здатних знижувати апетит та погано впливати на здатність споживати їжу. Наприклад, у них можуть:

 • змінюватися смак та нюх
 • виникати труднощі з пережовуванням та ковтанням їжі
 • розвиватися порушення травлення
 • спостерігатися випадки нудоти та блювання
 • виникати виразки чи рефлюкси
 • розвиватися депресія та стрес
 • спостерігатися болі
 • розвиватися анорексія

Саме тому призначення лікарем спеціалізованого харчування у якості доповнення до основного раціону пацієнта часто є необхідним. Ентеральне пероральне харчування є найбільш фізіологічним способом прийому спеціалізованого харчування, оскільки у цьому випадку залучаються усі відділи травної системи людини. Завдяки цьому підтримується робота ШКТ пацієнта, зменшується ризик розвитку різноманітних інфекційних ускладнень, а також забезпечується адекватне надходження поживних речовин в організм хворого у відповідності до його потреб.

Компанія Нутриція, у відповідності до сучасних європейських рекомендацій, розробила широкий спектр спеціалізованого високобілкового харчування, яке здатне допомогти пацієнтам у випадках, коли їх звична дієта не може повністю задовольнити потреби організму.

Продукти для ентерального перорального харчування Nutridrink у малому об’ємі (усього 125 мл) містять велику кількість білка, енергії, а також інші мікро- та макронутрієнти, необхідні пацієнтам у ході лікування, а також протягом періоду відновлення за різних станів, зокрема онкології, неврологічних захворювань, хвороб печінки, деменції, мальнутриції, дисфагії, тощо.

Спеціальні високобілкові висококалорійні суміші Nutridrink Protein розроблено так, аби вони легко засвоювалися, не створюючи додаткового навантаження на послаблену травну систему хворого. Так, 1-3 пляшечки Nutridrink Protein на день у якості доповнення до основного раціону можуть підвищити нутритивний статус пацієнта та забезпечити його організм білком, енергією та важливими елементами для боротьби з хворобою.

Лінійку продуктів Nutridrink представлено різноманітними смаками, що дозволяє урізноманітнити раціон хворого. Крім того, асортимент продуктів Nutridrink охоплює різні продукти для задоволення індивідуальних потреб пацієнтів:
Nutridrink Protein – високобілковий високоенергетичний продукт для доповнення до основного раціону
Nutridrink Compact Fiber – повноцінна високоенергетична суміш, що містить харчові волокна
Nutridrink Powder – суха повноцінна суміш із високим вмістом білка

Nutridrink Compact Fiber та Nutridrink Powder є повноцінними сумішами, тобто можуть використовуватися в якості єдиного джерела харчування для пацієнта – добова потреба у калоріях, макро- та мікроелементах задовольняється необхідним об’ємом суміші.

Для забезпечення ентерального перорального харчування хворих із порушенням загоєння ран, за наявності пролежнів, опіків, після великих за обсягом операцій було створено спеціалізований високобілковий високоенергетичний продукт Nutridrink Skin Repair. У його складі у підвищеній кількості містяться компоненти – амінокислота аргінін, вітаміни Е, С, каротиноїди та цинк, – що покращують загоєння ран і регенерацію пошкоджених тканин. Цей продукт має низький глікемічний індекс – 35, тому його часто призначають пацієнтам, які страждають на цукровий діабет (за наявності синдрому діабетичної стопи). У 2021 році Nutridrink Skin Repair отримав нагороду під час 2-ої церемонії нагородження Всесвітнього союзу товариств із загоєння ран (WUWHS) як продукт ентерального харчування із доведеною ефективністю.

У кожному конкретному випадку ентеральне пероральне харчування може призначатися лікарем як основне чи додаткове, в залежності від виду та стадії захворювання, стану пацієнта, особливостей терапії та потреб у поживних речовинах, з метою забезпечення оптимального харчування людини у період боротьби з хворобою та відновлення після неї, що, в свою чергу, є невід’ємною частиною успішної терапії.

 • 1. Li Z, et al. Global prevalence and incidence of pressure injuries in hospitalised adult patients: A systematic review and meta-analysis. Int J Nurs Stud. 2020; 105: 103546.
 • 2. Cereda E, et al. A nutritional formula enriched with arginine, zinc, and antioxidants for the healing of pressure ulcers: A randomized trial. Ann Intern Med. 2015; 162: 167-74.
 • 3. Cereda E, et al. Cost-effectiveness of a disease-specific oral nutritional support for pressure ulcer healing. Clin Nutr. 2017; 36: 246-52.